O projektu

Projekt BRNO BUDE VEDRO je občanská iniciativa bez vlastních politických ambicí. Vznikla ze zoufalé situace, která v Brně panuje ohledně stromořadí a veřejné zeleně. Je to reakce profesionálů z veřejnosti a snaha o vytvoření konstruktivní, populárně naučné veřejné diskuze a realizaci konkrétních opatření v terénu města.

Startovní výstřel mají na svědomí designérka Veronika Rút Fullerová a krajinář Vilém Jurek. Ve skupině jsou i další členové, kteří ale mají strach o práci nebo mají neziskovky navázané na dotace z Magistrátu a bojí se likvidace, proto je zde nebudeme jmenovat.


Vše začalo přípravou soutěže na rekonstrukcí náměstí Republiky , kde je stoletá alej vzrostlých lip. V reakci na přístup Kanceláře architekta města Brna k problematice stromořadí jsme na podzim 2022 vytvořili podnět pro Magistrát. Ten je v celé věci kompetentní, protože má vytvářet strategické plánování nad rámec městských částí a řídí investice. Magistrát soutěž okamžitě bez udání důvodu zrušil.

Primátorka Vaňková (ODS) schůzku odmítla, radní Bořecký (ANO) prosbu o schůzku zcela ignoroval. Z politiků se nám věnoval pouze radní pro životní prostředí Suchý (KDU-ČSL). S ním stále jednáme, průběh tu budeme dlouhodobě dokumentovat.

Náměstí bude pro nás modelový příklad. Projde rutinní rekonstrukcí a stromům hrozí poškození, budeme to sledovat, jestli se přístup Magistrátu ohledně stromořadí zlepší. Chceme to řešit pro celé Brno a proto požadujeme konkrétní procesní kroky, které jsme sestavili spolu s nejzkušenějšími krajináři v republice.

Přidejte se do naší skupiny na Facebooku a můžete podepsat i náš původní podnět, který má nyní znovu otevřené podpisy. Můžete nám taky koupit kafe, děláme to zadarmo po večerech a o víkendu. Kdybyste chtěli přiložit ruku k dílu, napište nám!